TERMÉKINFORMÁCIÓK

Előnyök

  • A VSM ALU-X jelentősen csökkenti a forgács tapadását; ezáltal kevesebb szerszámcsere szükséges
  • A megnövelt teljesítmény elősegíti a gyorsabb gépi megmunkálást és csökkenti a folyamatköltségeket
  • Emellett a zsírmentes és olajmentes csiszolás tiszta munkaterületet biztosít
  • A kevesebb csiszolóanyagnak köszönhetően alacsonyabb költséggel jár az ártalmatlanítása
Kerámiaszemcsés csiszolóanyag ALU-X-szel

Tulajdonságok

  • A kerámia csiszolószemcsék ideálisak a durva csiszolási applikációkhoz
  • Az alumínium-oxid matt csiszolási rajzolatot hoz létre, és különösen kontúros megmunkáláshoz ajánlott
  • A VSM ALU-X kiegészítő réteg jelentősen csökkenti a forgács tapadását
  • Speciálisan alumínium és színesfémek megmunkálására kifejlesztve

ALU-X: Sokoldalú alkalmazás

Alkalmazások

  • Az ALU-X magas teljesítménnyel rendelkezik a színesfémek, például alumínium, bronz és vörösréz megmunkálásában
  • Ideális hegesztési varratok csiszolásához és előkészítéséhez
  • Alkalmas sorja- és öntvényeltávolításra, valamint a hibák kiköszörülésére a javítási finiselés során
  • Az előírt technikai felületi minőség eléréséhez
Egy bronz hajó propeller javítási csiszolása
Alumínium szalagcsiszoló gép

Az ALU-X agresszív finiselése már az első néhány másodpercben érezhető. És még intenzív használat után is tud harap – anélkül, hogy eltömődne.

 

Az X-treme teljesítmény és a csökkentett forgácstapadás találkozása

Alumínium ötvözetből (AlSi12Cu) készült léc anyagának csiszolása (⌀ 30 mm) 24-es szemcse-nagyságú fíbertárcsákkal.

Hosszabb finiselés ALU-X-szel

„Az új ALU-X kiegészítő réteg csökkenti a forgács tapadását, és ezáltal jelentősen csökkenti a csiszolóanyag eltömődését. Ez jobb lehordási teljesítményt eredményez a teljes csiszolási idő alatt. A szokásos csiszolóanyagok teljesítményét jelentősen befolyásolja az eltömődés.

Felül: A szokásos csiszolóanyagoknál a forgácsok a szemcse csúcsaihoz tapadnak; a csiszolóanyag eltömődik. Alul: A VSM ALU-X kiegészítő réteg jelentősen csökkenti a tapadást; a csiszolóanyag hosszabb ideig használható.

Ideális színesfémekhez

A színesfémek hajlamosak eltömíteni a csiszolóanyagot. Ahelyett, hogy kiürülnének, a forgácsok lerakódásokat képeznek a szemcséken, és felépített vágóél keletkezik. A csiszolószemcse nem csiszol, és a csiszolóanyag használhatatlanná válik.

A VSM ALU-X megakadályozza a forgácsok tapadását, és ezáltal a csiszolóanyag eltömődését. Ez az élettartam meghosszabbítása mellett magas fokú lehordást is biztosít.

Kíváncsivá tettük?

Házon belüli, Hannoverben készült csiszolóanyagokhoz való vászon hordozók

Próbálja ki most

Szeretné tesztelni az ALU-X-et? Akkor rendeljen mintánkból elköteleződés nélkül:

Tel.: +49 511 3526 479
sales@vsmabrasives.com

Alumínium szalagcsiszoló gép

További információk

A nem vastartalmú és egyéb fémek megmunkálására vonatkozó további információkat brosúráinkban talál:

ALU-X prospektus
Fémek prospektusa

Egy bronz hajó propeller javítási csiszolása

Továbbképzések

Az „ALU-X” élő webináriumunkon szakértői tudásunkat és széles körű gyakorlati tippeket is megosztunk. Az alumíniumcsiszolás új szakértője!”

Igénylőlap

Kérjük, számítsa ki: 1 + 5.

Alumíniumfiniselés, mint a profik

A könnyűfém alumíniumnak számos különleges tulajdonsága van, amelyeket figyelembe kell venni a megmunkálásnál, különösen csiszolásnál és polírozásnál. De mi is pontosan az alumínium? Milyen anyaggal dolgozunk, és milyen hatással vannak annak tulajdonságai a finiselésre?

Mi az alumínium?

Az alumínium mindennapi életünkben mindenütt megtalálható, és az acél és a vas után a leggyakrabban használt fémes anyag. Ha a világ erőforrásait tekintjük, akkor ez a leggyakoribb fém a Földön, bár kizárólag kötött formában fordul elő. A gyártási folyamata összetett és energiaigényes. Az alumíniumot elsősorban bauxitokból, mészkő és szilikátkő időjárásálló termékeiből nyerik ki. A Bayer-eljárás során a bauxitból előállított alumínium-oxid olvadékelektrolízissel alumíniummá (és oxigénné) alakul. Világszerte 58 millió tonna úgynevezett elsődleges alumíniumot gyártanak olvasztókban, amelyek közül messze a legnagyobb Kínában van, ahol az utóbbi évben (2022) 40 millió tonnát termeltek.

Németországban 2022-ben 3,3 millió tonna nyers alumíniumot gyártottak, amelyek többsége újrahasznosított alumínium (közel három millió tonna). Az alumínium gyártása rendkívül energiaigényes: A kabinokhoz való alumíniumok gyártási költségeinek 40 százaléka az elektromosságra terjed ki. Másfelől az újrahasznosítás az új gyártáshoz szükséges energia mindössze öt százalékát igényli. A könnyű fém visszavezethető az anyagkörfolyamatba − más szóval újrahasznosítható − minőségromlás nélkül.

Alumínium: Termékek és iparágak

Kiváló alakítási tulajdonságai és nagyon nagy teherbírása miatt a gazdaság minden területén alumíniumot használnak. Ugyanakkor vannak fókuszban lévő iparágak: Az Alumínium Deutschland ipari szövetség szerint az alumínium termékek közel fele a szállítmányozási ágazatba kerül (46 százalék). Másfelől az építőipar és a csomagolóipar együttesen mintegy 26 százalékot használ. Az ipar, különösen a gépgyártás, az elektrotechnika, valamint a vas- és acélipar szintén nagy mennyiségű alumíniumot használ, a német alumíniumgyártás 19 százalékát.

A német alumíniumipar mennyiségileg legfontosabb gyártási területe a félkész alumínium termék, amelyből térfogatuk szempontjából a legjelentősebbek a hengerelt és extrudált termékek.

A préselt és húzott termékeket profilok, rudak, csövek és drótok jellemzik.

Egy másik nagyon fontos gyártási terület az alumínium présöntvény, azaz kész alkatrészek, amelyek különböző öntési eljárásokkal, például homoköntéssel vagy fröccsöntéssel készülnek. Az alumínium alacsony olvadási hőmérséklete alkalmassá teszi öntött alkatrészek gyártására. Ezen a területen a fő ügyfél az autóipar.

Az alumínium számos alkalmazási módja

Az alumínium nagyon változatos anyag. A fogyasztók ezt például az alufóliából vagy italdobozból ismerik; más jól ismert termékek, amelyek nap mint nap a szemünk előtt vannak, a háztartási tárgyak és készülékek, a bútorok vagy a homlokzati rendszerek.

Ha közelebbről megnézzük, láthatjuk, mennyire mindenütt jelenlévő az alumínium. Ez elsősorban a sokoldalúságának köszönhető. Az alumínium többfunkciós nyersanyag – könnyű és stabil, de szívós. Kiválóan alakítható, nagy teherbírása pedig lenyűgöző. És: Az acélhoz képest az alumínium alkatrészek tömege kevesebb, mint a fele, a szilárdságuk viszont ugyanakkora (körülbelül 60 százalékkal kisebb tömeggel).

Ezért mindig ott használják az alumíniumot – általában ötvözetek formájában –, ahol a súlymegtakarításra, stabilitásra és védőfunkcióra van szükség.

Az alumínium legfontosabb felhasználási területei:

közlekedés és szállítás: A járműgyártók elsősorban az alumínium könnyűségét értékelik, mert energiát és üzemanyagot takarít meg. Az autóiparban többek között karosszériákhoz, alvázakhoz, motorblokkokhoz, hengerfejekhez, sebességváltókhoz, ajtókhoz, keréktárcsákhoz és kerekekhez használják. Az alumíniumot széles körben használják kerékpárok, motorkerékpárok, vonatok, hajó- és repülőgépek gyártásában, sőt az űrrepülőgépiparban is.

Csomagolás és tartályok: A klasszikus alufólia mellett italok vagy spayk flakonjaként, palackként és csőként, joghurtos pohár fedeleként, kávékapszulákként, grilltálcákként, gyógyszeres buborékcsomagolásként és sok más módon is alumíniumot használnak. Ideálisan használható csomagolóanyagként: Könnyű, így csökkenti a szállítási költségeket, szorosan tart, ellenáll a hőnek és a hidegnek, és nem hagy az élelmiszeren ízt vagy szagot. Gyakran használják tartályként és rendszerként az élelmiszer- és vegyiparban is.

Építőipar: Az alumínium különösen értékes az építőiparban a könnyűszerkezetes építéshez használt építőanyagként és funkcionális anyagként. Könnyen feldolgozható, nem éghető és időjárásálló – így ideális ablakokhoz és ajtókhoz, homlokzatokhoz, zuhanykabinokhoz, szerelvényekhez és fogantyúkhoz, csövekhez, korlátokhoz vagy fal- és tetőrendszerekhez. Végül, de nem utolsósorban az alternatív energiák fokozott használata további alkalmazási területeket nyitott meg az alumínium anyag számára, például szél- és naperőművekben vagy hőcserélőkben.

Elektrotechnika és gépészet: Jól feldolgozható, nem mágneses és mindenekelőtt jó elektromos és hővezető képesség - ezeket a tulajdonságokat a gépipar és az elektrotechnika értékeli. Az alumínium ezért megtalálható kondenzátorokban, villanymotorok házaiban, kapcsolószekrényekben, csövekben, nagy- és kisfeszültségű kábelekben és gyűjtősínekben, mikrochipgyártásban, IT-berendezések hűtőbordáiban és tárolólemezeiben, precíziós alkatrészként, hengerekben és sok másban.

Háztartás és szabadidő: Ha gondosan megnézi otthonát, szinte mindenhol megtalálja az alumíniumot. Egyrészt azért, mert könnyű és stabil, másrészt azért, mert különösen dekoratív és gyönyörűen kialakítható felülettel rendelkezik. Különösen „esztétikus” anyagnak számít. A konyhában fazekakban, serpenyőkben, edényekben és evőeszközökben, mobiltelefonokban és televíziókban, bútorokban, létrákban, kerti székekben és több tucat egyéb mindennapi termékben megtalálható.

Az alumínium csiszolási tulajdonságai: Könnyű és puha

Hogyan viselkedik az alumínium a finiselés során?

Az alumínium csiszolása alapvetően olyan, mint bármely egyéb fém csiszolása. Ugyanakkor ez a népszerű könnyűfém különleges tulajdonságokkal is rendelkezik a megmunkálás és a fizikai tulajdonságok tekintetében.

Forgácsolhatóság: A tiszta alumínium forgácsolhatósága általában nagyon jó. Lényegesen kevesebb energiára van szükség hozzá, mint például az acél, a vas vagy a vörösréz megmunkálásához.

Kenhetőség/eltömődés: A tiszta alumínium kis szilárdságú, nagyon lágy fém, ezért hajlamos a finiselés során felépülő élekre. Ötvözetek formájában erősebbé válik, vagy keményebb megmunkálási tulajdonságú lesz.

Vezetőképesség: Az alumínium jó hő- és elektromos vezetőképességgel rendelkezik. A hővezető képessége négyszer nagyobb, mint a vastartalmú fémeké, ezért az anyag gyorsabban felmelegszik a finiselés során – a hő viszont jól eloszlik a munkadarabon.

Oxidáció: A színesfém azonnal oxidációs réteget képez, amely csak néhány atom vastagságú a felületén, és véd a korróziótól. Ezek gyorsan eltávolíthatók finiseléssel. Rövid időn belül, mindössze néhány perc alatt azonban újra kialakul: Ez a passzív réteg „öngyógyuló”.

Kompresszió: Mivel az alumínium annyira puha, erősen össze tud nyomódni. Ez praktikus a finom munkáknál, például a polírozásnál, mivel viszonylag gyorsan létrehozható a magasfényű felület, amely még a krómozáshoz is közel van.

Alumínium: A legfontosabb csiszolási alkalmazások és feladatok

A tekercsek, lemezek és tömbök felületi megmunkálásakor a teljes gyártási folyamat során, a durvától a finomig terjedő csiszolási alkalmazások teljes skáláját alkalmazzák.

Először a sorjázás: Az éles sarkokat és sorját a hegesztési varratokhoz hasonlóan kell eltávolítani. Ezenkívül fontos szerepet játszik a hegesztési előkészítés. Az öntvények csiszolása és a munkadarabok fózolása is az alumínium termékek gyártásának és megmunkálásának legfontosabb applikációi közé tartoznak.

A felületi egyenetlenségek és hibák a javítási csiszolás vagy a tisztítási csiszolás során finiselésre kerülnek. Az utolsó lépés a finiselés a kívánt technikai felületminőségű finom felületekelérésére.

A munkadarab méretétől és a követelményektől függően az alumínium megmunkálása vagy sík csiszolás, vagy szalagcsiszolás (más néven csiszolóállvány) – vagy kézzel vezetett géppel, például sarokcsiszológéppel vagy dobcsiszolóval történik.

Alumínium: A helyes finiselés

Az alumínium fent említett tulajdonságai – mindenekelőtt a nagyon jó forgácsolhatóság, az erős foltképződési hajlam és a nagy hővezető képesség – tekintetében érdemes néhány alapvető gépi megmunkálási vagy finiselési szabályt követni.

Ha alumínium csiszolásakor a lehető legnagyobb lehordást szeretné elérni, akkor kezdje durva szemcsemérettel – a VSM ALU-X esetében erre már a P24 szemcsemérettől van lehetőség – és minden munkalépésben finomítsa a szemcse nagyságát, például 100-as lépésekben. Ez lehetővé teszi az előző lépésekből származó csiszolási nyomok megfelelő finiselését.

Az XF733 ALU-X csiszolótárcsák vagy az XK733X csiszolószalag különösen nagy teljesítményű durva csiszolási munkáknál tűnik ki a teljes csiszolási idő alatt, és maximális lehordást biztosít kis forgács-tapadás mellett. Köztes csiszoláshoz például átválthat az ALU-X KK732F csiszolóanyagra, amely rugalmas pamutszövet hordozón sokoldalú alumínium-oxid csiszolószemcsékkel rendelkezik. P80-tól P600-ig terjedő szemcseméretekben kapható.

A nagy vágási sebesség kisebb forgácsokat eredményez. Ez csökkenti az eltömődést és a vágási élek felépülését. A szakértők által ajánlott vágási sebesség vc = 35−40 m/s.

A finiselési nyomás kiválasztása mindig az anyag természetétől és lehetséges ötvözeteitől függ. A különösen mély karcolások általában kezdetben nagy nyomást igényelnek – de mindig érzéssel, ellenkező esetben a túlzott mennyiség gyorsan lecsiszolódik, és a további megmunkálás időnként nagyobb erőfeszítést igényel, mint korábban.

Az alumínium csiszolása folyamatos hűtést igényel, hogy a felület ne égjen el és ne károsítsa az anyagot. A finomabb szemcse-nagyságok nagyobb súrlódást és ezáltal magasabb hőmérsékletet hoznak létre a munkadarabban. A hűtő-kenőanyag (KSS) is segíthet ebben az esetben.

Csúcs: Szennyeződés elkerülése Az
alumínium nem „rozsdásodik” (viszont korrodálódhat), de a fém forgácsok vagy egyéb vastartalmú fémek maradványai szennyezett csiszolóanyagokkal „belemunkálhatók” az alumíniumba, és a legrosszabb esetben ott berozsdásodhatnak. Ezért erre a célra csak olyan csiszolóanyagokat szabad használni, amelyekkel alumíniumot megmunkáltak. Az alumínium megmunkálására szolgáló szerszámokat szintén csak ehhez az anyaghoz szabad használni. Végül, de nem utolsósorban javasoljuk, hogy a különböző csiszolóanyagokat külön tárolják.

Csúcs: Tesztcsiszolás végrehajtása
Az alumínium csiszolása nagy kézügyességet és ideális esetben tapasztalatot igényel. Ezért új csiszolási művelet megkezdéséhez mindig ajánlott tesztelni a nyomást és a sebességet egy mintán vagy az anyag kis felületén, mielőtt megkísérelné a teljes munkadarabon való munkát és a nagy felületen géppel történő finiselést.

A legjobb csiszolóanyagok az alumínium megmunkálásához

Színesfémekhez, például alumíniumhoz ideális: VSM ALU-X
A VSM új csiszolóanyagok szériáját fejlesztette ki a színesfémek finiseléséhez. A VSM ALU-X, korábban VSM Stearate vagy Stearate Plus néven ismert anyag, két VSM technológiát egyesít egyetlen termékben: A bevált VSM CERAMICS csiszolási technológián alapul, folyamatos önélező finiseléssel. A félig nyitott szóróállvánnyal rendelkező kerámiaszemcsés csiszolóanyagok magas anyaglehordást tesznek lehetővé agresszív, gyors vágással és hosszú élettartammal.

Ezeket tökéletesen kiegészíti a VSM ALU-X kiegészítő réteg a jelentősen jobb forgácseltávolítás érdekében. Biztosítja a forgács egyenletes elválasztását a csiszolóanyagtól, ami jelentősen csökkenti az anyag forgács-tapadását a csiszolószemcsékhez – és hatékonyan megakadályozza a bosszantó eltömődést. Ezzel az ALU-X optimalizálja a színesfémek megmunkálását.

A VSM CERAMICS az ALU-X-szel a következő formában kapható:

  • XF733 fíbertárcsa 24-es, 36-os, 60-as és 80-as szemcse-nagyságban: ideális alacsony– közepes nyomású durva csiszoláshoz
  • XK733X csiszolószalag 24-es, 36-os, 40-es, 60-as, 80-as és 120-as szemcse-nagyságban: közepes nyomáson történő durva csiszolásra optimalizálva, nedves csiszolásra is alkalmas

VSM ALUMÍNIUM-OXIDE ALU-X-szel:

  • Az ALU-X széria a VSM KK732X, KK532F és KP532E ALUMÍNIUM-OXID csiszolószalagokat is tartalmazza. Ezek a termékek a P36-tól a P600-ig terjedő szemcseméretekben kaphatók, így valóban univerzálisak. A szemcsék matt csiszolási rajzolatot hoznak létre, és különösen kontúros megmunkáláshoz ajánlottak.

Egyéb VSM csiszolóanyagok alumínium megmunkálásához:
VSM ACTIROX: A VSM csiszolóanyagok legújabb generációja, amely az eltávolítást tűzi ki célul, 100%-ban geometriai formájú, függőleges VSM kerámia csiszolószemcséken alapul. Ezek meghatározott módon jönnek le, és folyamatosan új, rendkívül éles vágóéleket képeznek. Az eredmény egy különösen agresszív forgácsolás, amely piacvezető lehordást biztosít az alumínium csiszolásakor – akár 50 százalékkal több lehordással, mint a hagyományos kerámiaszemcsés csiszolóanyagok. Az AF799 fíbertárcsa jelentősen csökkenti a megmunkálási időt és növeli a termelékenységet, különösen kemény alumínium ötvözeteknél.

Biztonsági figyelmeztetések: Első a biztonság, különösen alumínium csiszolásakor

Az alumínium csiszolásakor, kefélésekor és polírozásakor fokozottan gyúlékony finom porok keletkeznek. Bizonyos körülmények között, azaz ha megfelelő arányban keveredik alevegőből származó oxigénnel és gyújtóforrás van a közelben – akár robbanást is okozhat.

A jogalkotó ezért a német baleseti társadalombiztosítás (DGUV) révén az alumínium kezelésére és a „portüzek és porrobbanások megelőzésére” vonatkozó speciális munkavédelmi előírásokról döntött.

A DGUV 109–001. szabály alkalmazása javasolt az alumínium csiszolására, kefélésére és polírozására, amely a egyebek mellett a következőket mondja ki:

  • kizárólag fülvédővel, védőszemüveggel és nem éghető ruházatban,
  • megbízható módon távolítsa el a gyújtóforrásokat a megmunkálási területről,
  • ne végezzen csiszolást szikraképző anyagok közelében,
  • kerülje a por turbulenciáját,
  • ha lehetséges, nedves módszerrel dolgozza fel,
  • gondoskodjon róla, hogy az elszívó berendezés mindig működjön, és
  • rendszeresen és megfelelő eszközökkel (ipari porszívók) végezze a munkahelyek tisztítását.

Ezenkívül az alumíniumpor belélegzése súlyos egészségügyi kockázatot jelent, és tüdőbetegségeket, például aluminózist, rákot vagy a központi idegrendszer károsodását okozhatja. Ezért a munkahelyeken nemcsak a megfelelő szellőztetésről, hanem elszívó berendezésekről is gondoskodni kell. Megfelelő légzésvédelem használata is kötelező.

Ön az Amerikai Egyesült Államokból származik?

Látogasson el amerikai weboldalunkra most!